Jdi na obsah Jdi na menu
 


Náš plán začínáme až od 6 týdne, kdy se většinou stoprocentně potvrzuje těhotenství.

6 týden

vaše dítě : embryo měří téměř 1 cm, má už vytvořenou hlavu a tělíčko, které je zakřiveno ve tvaru písmena C. Z výčnělků na hlavě se později vyvinou oči, uši a nos, z výběžků na tělíčku prstíky. Plave v plodovém vaku ve vodě, která obsahuje vše, co embryo potřebuje k výživě.

vaše tělo : pokud jste těhotenství neplánovala, patrně se vám honí hlavou, co všechno se změní ve vašem životě. Omezte konzumaci alkoholu (i když naprostá abstinence není nutná), odpusťte si cigarety. Máte - li dostatečně vyváženou a pestrou stravu, jezte i nadále to, co vám chutná.

7 týden

vaše dítě : jeho hlava se opírá o hrudník a v poměru k útlému tělíčku je enormně veliká. Celé embryo není větší než váš nehet, zato už má nosní dírky, rty i jazyk a v jeho srdci se vytvořily dvě síně a dvě komory. Mezi dolními končetinami se začíná vyvyšovat hrbolek - základ vnějších pohlavních orgánů.

Obrazek

Vaše tělo : může vám být na zvracení, zejména když ucítíte nějaký silný pach, ale i vůni. Trápí -li vás ranní blinkání, lehce posnídejte (to, co snesete) dvacet minut předtím, než vstanete z postele. Je to stará dobrá rada, bohužel pomůže jen někdy. Možná patříte mezi ty, které zvracejí po každém jídle nebo dokonce pořád. Pokud následkem toho hubnete, možná se nevyhnete infúzní terapii.

8 týden

vaše dítě : embryo je veliké téměř 3 cm a dělá první slabé pohyby, které ještě necítíte. S rukama, nohama, docela primitivní tváří a také ušními dírkami je to miniaturní lidská bytost. Srdce už započalo svou doživotní práci a přečerpává krev.

vaše tělo : vaše tělo se musí vyrovnávat se všemi změnami, a tak se můžete večer (možná i dříve) cítit vyčerpaná a ospalá. Organismus se chrání před mnoha vnějšími vzruchy, aby novou situaci zvládl. Dopřávejte si uklidňující koupel a choďte brzo spát.

9 týden

vaše dítě : až dosud byl plod měkký, ale v tomto okamžiku se chrupavka tvořící kostru přeměňuje v kost. Končetiny se prodlužují, objevují se lokty a kolena. Vzniká placenta, která zásobuje plod kyslíkem a živinami.

vaše tělo : prsa se zvětšují a možná chodíte častěji na toaletu - překrvená děloha dráždí močový měchýř. Pijte přesto dostatek tekutin, ale dvě hodiny před spaním pití omezte. Kofein není v těhotenství úplně neškodný, dávka do dvou malých šálků denně by neměla vadit.

10 týden

vaše dítě : jeho obličej pomalu dostává tvar a roste odshora dolů. V tuto chvíli je patrná široká tvář, oči jsou odděleny. Tvoří se nos a vnějšek uší, vyvíjí se brada.

vaše tělo : možná máte depresi, za což mohou hormony, možná pociťujete úzkost, vaše sociální role se mění. Není to nic neobvyklého - u 90% těhotných převládají negativní emoce nad pozitivními.

11 týden

vaše dítě : vaše dítě už má 32 zubních zárodků. Už si také procvičuje svaly, které bude potřebovat k dýchání, až se narodí. Na rukou a nohou se už objevily prstíky, ovšem jsou ještě srostlé blánami.

vaše tělo : možná se hodně potíte, nebo dokonce pociťujete závratě či slabost - tím obvykle trpí ženy, které mívaly tyto potíže před menstruací. Dbejte na dostatek čerstvého vzduchu.

12 týden

vaše dítě : skončilo nejzranitelnější období ve vývoji vašeho dítěte, které v tuto chvíli měří kolem 5 centimetrů- většina hlavních orgánů se už vyvinula, byť ty pohlavní ještě nejsou rozeznatelné. Ledviny fungují a hlava se více zakulatila.

vaše tělo :  ačkoli nevypadáte jako těhotná, začínáte to cítit. Vaše děloha začíná vystupovat z pánve. Navštivte zubaře. Vaše zuby a dásně jsou nyní náchylnější k infekci. Oznamte své těhotenství přátelům a příbuzným. Období velkého rizika, že potratíte, je za vámi.

13 týden

vaše dítě : už má rozeznatelnou bradu, k tomu tupý nos a velké čelo - vzezření typické pro každé malé dítě. Umí cucat, mračit se a zatnout pěsti. Na rukou a nohou se už začaly vyvíjet nehty. Z průsvitné pleti nápadně vystupují tmavé sítnice očí.

Vaše tělo : vstupujete do druhého trimestru těhotenství. Řada žen se právě v tomto období cítila na vrcholu, co se týká pocitů štěstí i kondice. Plavání je pro těhotnou ženu ideální, zapojíte všechny možné svaly a voda vás povzbudí. Měla byste být opatrná při potápění s kyslíkovou bombou, při cestování do velkých nadmořských výšek (nad 2000 m) a také tam, kde je nutná rychlá reakce, třeba při řízení auta nebo lyžování.

14 týden

vaše dítě : vaše dítě má v děloze hodně místa k potápění. Srdce tluče velmi rychleji - zhruba dvakrát rychleji než dospělému člověku. Vyvíjejí se svaly, ale jsou ještě hodně slabé.

vaše tělo : jídlo trávíte podstatně déle : 130 minut oproti 50 minutám v době, kdy jste nebyla těhotná. Trpíte - li zácpou, což je poměrně častý problém těhotných žen, dbejte na dostatek pohybu, tekutin a čerstvého ovoce i zeleniny.

15 týden

vaše dítě : pupeční šňůra a placenta se už vyvinuly a zásobují dítě výživou z vaší krve. Vyvíjí se hmat. Když se děťátko ručkama dotkne pupeční šňůry, reaguje na kontakt, ale hned se od místa dotyku zase vzdálí. Během několika málo příštích týdnů jeho tělo rychle vyroste a kontrast s velkou hlavou zeslábne.

vaše tělo :  možná jste si všimla, že vaše srdce bije silněji a rychleji - je to výsledek hormonálního vlivu. Máte - li možnost a chuť, naplánujte si v příštích týdnech dovolenou. V pozdějších stadiích těhotenství bývá dlouhé cestování nepříjemné. Ale raději zůstaňte v tuzemsku. Zvláště po 24. týdnu je cestování do zahraničí ošemetné. Při předčasném porodu se nedoplatíte - novorozence nelze předem pojistit a porod není klasifikován jako nemoc.

16 týden

vaše dítě : umí si cucat prsty a polyká drobounká množství plodové vody. Jeho ledviny už fungují dostatečně dobře na to, aby dokázaly propouštět moč.

Vaše tělo : možná vás nepříjemně pálí žáha, jezte méně a častěji.  

17 týden

Vaše dítě : lehce byste je udržela v dlani. Během příštích týdnů se mu vyvinou vlasy, obočí a řasy, co nevidět bude také dostatečně velké na to, abyste ucítila jeho kopání. Na kůži se mu objevily droboučké jemné vlásky.

Vaše tělo : těhotenství na vás začíná být vidět - bříško se zakulatilo a pas je širší. Pro mnohé ženy je to poněkud obtížné období, vypadají, jako by jenom ztloustly. Pokud přijímáte těhotenství pozitivně (což zdaleka není pravidlo), jste možná naopak na svůj vzhled hrdá.

18 týden

Vaše dítě : je plně vyvinuté a rychle roste. V tomto období už sice bývá možné ultrazvukem zjistit, zda čekáte děvčátko, nebo chlapce, ale vyžaduje to výborný přístroj. I přesto se v odhadech dělají chyby. Psychologové navíc určování pohlaví nedoporučují. Čekáte - li jedno miminko, prý je větší šance, že to bude chlapeček, dvojčátka zase častěji bývají holčičky. 

Vaše tělo : možná poprvé ucítíte, jak se vaše dítě pohnulo nebo jemně koplo. Některým ženám se zdá, že jim nezvykle zakručelo v břiše, a dlouho si nebývají jisté, zda to byl opravdu pohyb. Je to každopádně nádherný okamžik, mnoho žen si při něm poprvé skutečně uvědomí, že v nich roste malá živá bytost. V následujících týdnech těhotenství dovolte svému partnerovi, aby si nahmatal pohyby dítěte. Bude víc zúčastněný.

19 týden

Vaše dítě : sací reflex se plně vyvinul. Kdykoli se dítě dotkne úst palcem zavřeným v pěstičce, automaticky zahájí sací pohyby. Je mu to už v tomto období patrně velmi příjemné - a ještě dlouho po narození zůstane.

Vaše tělo : používejte hydratující, dětské nebo speciální oleje a masti proti vzniku strií. Ty zůstávají i po porodu, ale dnes existuje řada výrobků, které napomáhají jejich vzniku zamezit. Investujte do pevné podprsenky, abyste si pokud možno udržela tvar poprsí.

20 týden

Vaše dítě : čile kope nohama, mává rukama a pevně svírá pěsti. Žije v relativně hlučném prostředí - neustálý tlukot vašeho srdce a pohyby ve střevech jsou pro něj stálými důvěrnými zvuky.

Vaše tělo : jste v půli cesty, ale porod je ještě hodně daleko. Jděte si občas zacvičit, ale poraďte se předtím s lékařem. Dejte si také pozor na polohy při cvičení - těhotné ženy například nemají ležet na zádech.

21 týden

Vaše dítě : těhotenství je v půlce a dítě v půli své délky, jakou bude mít při narození. Jeho oči jsou tak nápadné právě proto, že mu schází hodně podkožního tuku.

Vaše tělo : existují svědectví, že dítě dokáže skrz stěnu břicha vnímat tlumené zvuky. Začněte na své dítě mluvit, můžete mu i pouštět hudbu.

22 týden

Vaše dítě : nohy už jsou v poměru k tělu tak akorát a vyrostly na nich miniaturní nehty. Tělíčko pokrývá jemný porost, takzvané langu, které pomáhá udržovat správnou teplotu.

Vaše tělo : nemáte - li ještě mateřské oblečení, investujte do takového, v němž se budete cítit pohodlně. Nenakupujte příliš šatů, které nebudete nosit i po porodu. Kupujte si samostatné oblečení.

23 týden

Vaše dítě : měří 25 centimetrů a váží koem 450 gramů. Roste velmi rychle, jeho svaly se zvětšují a sílí - sama to dokážete dobře posoudit, až ucítíte jeho správně mířený kopanec do žeber J

Vaše tělo : pokud máte chuť na milování, je to zcela v pořádku. K odpírání sexu není v těhotenství důvod, pokud se žena milovat chce. Pokud ale máte jakékoli pochybnosti, poraďte se s gynekologem.

24 týden

Vaše dítě : slyší den ode dne zřetelněji, jeho skoky v děloze mohou vydávat hlasité zvuky. Možná už střídá období bdění a spánku. Mnoho maminek říká, že jejich děti jsou aktivnější zrovna v době, kdy ony se rozhodnou odpočívat.

Vaše tělo : možná máte křeče v lýtkách, což může být způsobeno tím, jak hlavička plodu stlačuje některé cévy. Podkládejte si nohy při spaní, při křeči je mírně pokrčte.

25 týden

Vaše dítě : jeho tělo je pokryto krémovitou vrstvou zvanou mázek. Chrání kůži a zabraňuje tomu, aby uvnitř dělohy nasáklo vodou. Už má vykreslené linky na bříšcích prstů, a tedy i svůj vlastní, jedinečný otisk.

Vaše tělo . vstupujete do třetího a posledního trimestru těhotenství. I když se udržujete v kondici, možná vás zaplavují vlny únavy. Nechodíte - li už do zaměstnání, poslouchejte své tělo a odpočívejte, kdykoli je to zapotřebí.

26 týden

Vaše dítě : kůže dítěte se stává neprůhlednou. Dítě mívá škytavku nebo kašel - poznáte to, když vám břicho začne skákat a škubat sebou. Ženy uklidňují dítě jemnou masáží břicha.

Vaše tělo : spaní už není tak jednoduché. Jak dítě tlačí na močový měchýř, stále se vám chce na záchod. Časté nucení na záchod může být příznakem zánětu vývodných cest močových.

27 týden

Vaše dítě : měří kolem 33 centimetrů, ale stále je hubené - zásoby tuku pro ztloustnutí si schovává až na dobu před narozením. Někdy v této době poprvé otevře oči. Jsou většinou modré a zůstanou takové ještě nějaký čas po narození.

Vaše tělo : možná se vám těžce dýchá, což je způsobeno vyšší hladinou progesteronu, který zvyšuje citlivost dýchacího centra na kysličník uhličitý. Stůjte a seďte co možná nejvzpřímeněji. Spěte v posteli s podpěrou.

28 týden

Vaše dítě : vyvinulo si dva rozdílné modely trávení času - spánek (nebo alespoň období klidu), po kterém následuje aktivní perioda. V každé takové periodě stráví okolo třiceti minut, a to ve dne i v noci.

Vaše tělo : mohou vás trápit křečové nebo prasklé žíly, a to zejména tehdy, pokud se tento problém objevil už dříve ve vaší rodině. Podkládejte si nohy tak, aby byly v úrovni vašeho těla. Nenoste moc ponožky a podkolenky.

29 týden

Vaše dítě : v příštích týdnech bude vaše dítě hodně přibývat na váze, kolem 28 gramů denně, a tak to zůstane až do porodu.

Vaše tělo : vaše dítě je stále aktivní. Lehněte si do vany a sledujte pohyby břicha. I partner už může cítit kopání i slyšet tlukot srdce dítěte - pomocí sklenice nebo v ordinaci pomocí ultrazvukového přístroje.

30 týden

Vaše dítě : od hlavy až k zadečku měří vaše dítě asi kolem 22 cm a váží více než 1 kilogram. Porodní hmotnost dětí bývá hodně odlišná. Mozek se teď rychle vyvíjí, takže na své dítě mluvte, kdykoli můžete.

Vaše tělo : enormní zátěž, kterou dennodenně nosíte, se večer možná ohlásí bolestmi nohou. Kůže bývá v těhotenství sušší, takže nezapomínejte na uklidňující a zvlhčující krémy.

31 týden

Vaše dítě : váží okolo 1,8 kg a konečně se začíná obalovat zásobami tuku, takže dosud zvrásněná kůže se vyhlazuje. Do porodu se však jeho váha ještě téměř zdvojnásobí. Ochranné vrstvy na tělíčku, mázek a lanugo začínají mizet.

Vaše tělo : od horní části břicha přes pupek až ke stydké kosti se často vytvoří hnědý pruh. V těhotenství se tu - zřejmě působením hormonů - hromadí pigment. To je patrně také vysvětlení, proč pruh mají obvykle jen brunetky. Po porodu zmizí.

32 týden

Vaše dítě : i kdyby se už teď narodilo, mělo by velkou šanci přežít, neboť jeho plíce jsou dostatečně zralé na to, aby dítě dokázalo samo dýchat.

Vaše tělo : můžete pomalu začít navštěvovat předporodní kurzy, nejlépe v porodnici, v níž budete chtít rodit. Naučí vás, jak i během porodu relaxovat, a také to, jak správně dýchat a tlačit.

33 týden

Vaše dítě : rozlišujte světlo a tmu. Pokud se v tomto období opalujete (pozor - ne déle jak 20 minut), může dokonce zaregistrovat načervenalou záři.

Vaše tělo : napnutá kůže vás může začít nepříjemně svědit. Informujte o tom svého gynekologa. Nelze vyloučit, že je to projev jaterních problémů, které by mohly vaše dítě poškodit.

34 týden

Vaše dítě : období volného pohybu skončilo, prostor pro vaše dítě je už značně stísněný. V této době by se mělo usídlit v pozici hlavičkou dolů, připraveno na porod. 

Vaše tělo : možná vám otékají kotníky a pod kůží se drží voda, obzvlášť je - li horké počasí. Objevují - li se otoky i ráno, navštivte lékaře. Mohly by být předzvěstí pozdní gestózy.

35 týden

Vaše dítě : procvičuje si dýchání, a jak přitom polyká plodovou vodu, může dostat záchvaty škytavky.

Vaše tělo : máte - li obavy z blížícího se porodu, vězte, že podobně je na tom řada jiných žen. Svěřte se svému lékaři, může vám nabídnout odbornou pomoc.

36 týden

Vaše dítě : někdy touto dobou se může hlava dítěte sesunout do pánve. Lékař či porodní asistentka to dokáže rozpoznat při vyšetření vašeho břicha.

Vaše tělo : možná ucítíte první bolesti, tzv. poslíčky. Od porodních bolestí je rozeznáte podle toho, že nejsou pravidelné a ustanou. Otékají - li vám nohy, co nejvíce ležte, nejlépe na levém boku.

37 týden

Vaše dítě : dítě zaujalo polohu s chodidly skrčenými dovnitř, nohy jsou ohnuté v kyčlích a kolena překřížená přes sebe. Ruce má dítě zastrčené a zkřížené, brada odpočívá na hrudníku.

Vaše tělo : instinkt budování hnízda mění vaše dosavadní zvyklosti - třeba pečete koláče, ačkoli normálně pečení nesnášíte. Můžete dělat prakticky cokoli z lehčích prací.

38 týden

Vaše dítě : s pevně zaklíněnou hlavou má vaše dítě jen velmi omezené možnosti pohybu. To, co cítíte, jsou údery nohou či chodidel a šťouchání rukama.

Vaše tělo : spaní za mnoho nestojí, protože se stále převalujete a hledáte vhodnou polohu. Dávejte si před spaním teplou koupel.

39 týden

Vaše dítě : dítě je třikrát těžší, než bylo před 11 týdny. Má hebkou kůži, tělíčko zbaculatělo. Jedno dítě z dvaceti se narodí ve stanoveném termínu a váží asi 3,5 kilogramu.

Vaše tělo : porod se přibližuje a vybudete potřebovat veškerou energii. Polehávejte, jak můžete. Navařte zdravá výživná jídla a zmrazte je. Až se dítě narodí, přijdou vám vhod.

40 týden

Vaše dítě : převážná část lanuga se už z těla odloupla, dítě však může přijít na svět s jeho malými zbytky na zádech, v okolí uší nebo na čele.

Vaše tělo : před porodem můžete pociťovat bolesti zad, důvěrně známé z období před menstruací. Odpočívejte ! Pamatujte na správné dýchání a zaměřte se na to, co vás čeká.