Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

   

Těhotenská průkazka je doklad, který by každá žena měla nosit stále u sebe. Je součástí osobních dokladů stejně jako občanský průkaz nebo cestovní pas. Těhotenská průkazka totiž obsahuje všechny potřebné informace o zdravotním stavu nastávající maminky a všechno, co je potřebné pro případ, kdyby maminka nemohla komunikovat a potřebovala lékařskou pomoc.
V těhotenské průkazce najde budoucí maminka všechny důležité údaje o svém těhotenství, proto by se každá těhotná žena měla naučit v průkazce orientovat.

1. strana těhotenské průkazky
První strana obsahuje informace o nastávající mamince: jméno, příjmení, bydliště, rodné číslo, případně také informace o budoucím tatínkovi. Je zde také zaznamenáno předpokládané datum porodu, předchozí těhotenství, komplikace v předchozích těhotenstvích, ale také plánované návštěvy u lékaře.

2. strana těhotenské průkazky
Tyto čtyři strany obsahují informace o všeobecné anamnéze (cukrovka, vysoký krevní tlak apod.), záznamy o průběhu nynějšího těhotenství, ale i těhotenství předchozího.

3. a. 4. strana těhotenské průkazky
Obě strany jsou tvořeny tabulkami, do kterých lékař při každé kontrole zapisuje stav těhotné ženy a výsledky vyšetření – váha těhotné, vyšetření moči, tlak, otoky, velikost dělohy, polohu plodu, srdeční ozvy plodu. V horní části tabulky jsou zaznamenány rozměry pánve, výška a váha ženy před otěhotněním, krevní skupina a protilátková vyšetření.

5. strana těhotenské průkazky
Na páté straně najdete některá další vyšetření, jako je vyšetření krve pro případ vrozené vývojové vady (TRIPLTEST), test, který hodnotí funkci placenty a stav plodu a jiná vyšetření, ze kterých lze zjistit např. Downův syndrom.

6. a 7. strana těhotenské průkazky
Na 6. a 7. straně najdete další tabulky a grafy, obě strany navazují na předchozí. Zapisují se zde váha nastávající maminky a stav děložního čípku.

8. a 9. strana těhotenské průkazky
Tyto dvě strany jsou určeny k záznamu ultrazvukových a kardiotokografických vyšetření (srdeční ozvy miminka)

10. strana těhotenské průkazky
Na desáté straně najdete rady pro těhotné. Tyto rady se týkají toho, co si vzít s sebou do porodnice. Tuto stránku by si každá nastávající maminka měla důkladně přečíst, tak aby si po porodu zbytečně nekomplikovala život a mohla se plně věnovat svému děťátku.

11. a 12. strana těhotenské průkazky
Na poslední dvojstranu se zapisují výsledky krevního obrazu, předporodní příprava, vyšetření jiných odborných lékařů (zubního, plicního, obvodního) a údaje o případných hospitalizacích v těhotenství.