Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

   

těhotenství, průběh těhotenstvíStrie

Jak už jsem napsali v minulém článku, Strie (pajízevky) jsou malé trhlinky, které vznikají v kůži.
Kůže je přirozeně poddajná, elastická a do určité míry se může i natahovat. To je možné díky elastickým vláknům, která se v kůži vyskytují. Je-li však na kůži napínání příliš velké, elastická vlákna nedokážou dostatečně odolat a prasknou. Tyto situace se nejčastěji vyskytují v období, kdy je samotná kůže napínána rychlým zvětšováním příslušné části těla (břicho, stehna, hýždě, prsa).
Na kůži se vytvoří narůžovělé až fialové nepěkně vypadající linie, nebo-li strie, které už nejdou odstranit. Přestože strie časem vyblednou a získají perleťově lesklý vzhled, zůstávají trvalým kosmetickým problémem, jehož závažnost se odvíjí od rozsahu poškození kůže. Bohužel nejde určit předem, komu se strie vytvoří a komu ne. Velký vliv na to má genetika, hormonální změny, rychlost přibývání na váze, těhotenství a řada dalších. Jediné řešení, jak tomu preventivně zabránit, používání krému vhodných na prevenci vzniku strii.


Kdy strie vznikají?

Nejčastější vznik strií je v období těhotenství a to nejčastěji v třetím trimestru těhotenství. Kůže už nedokáže zvládnout tempo zvětšujícího se bříška a proto postupně vznikají prasklinky.

Během posledního trimestru, bývají těhotenské potíže dostatečně silné, aby zamaskovali svědění kůže, které jsou příznakem vzniku strií. Strie se nejčastěji tvoří v dolní části bříška.
Je velmi důležité pravidelně mazat bříško od počátku těhotenství speciálním krémem, který svým složením podpoří pružnost kůže a díky tomu zabrání vzniku strií. Mazání je nejvhodnější přidat k ranním a večerním procedurám. Při mazání je důležité myslet i na další partie (hýždě a prsa). Prsa se musí mazat i po porodu, kdy dochází k laktaci. Prsa se zvětší a proto se zvětší i riziko vzniku strií. Velmi výraznou i když jen mechanickou pomocí může být správně zvolená podprsenka, která zvětšující se, těžká prsa podepře. Pak nedochází tolik k napínání kůže a strie nemají tolik příležitostí se projevit. Na mazání nezapomeňte také při končení období kojení. Prsa opět začnou pracovat – zmenší se, ale mohou zároveň trochu „povolit“. Je to vhodná příležitost pořídit si nové prádlo, správné velikosti.


Jak si se striemi poradit?

Jak už jsme uvedli, tak je důležitá správná životospráva a dostatečný příjem tekutin, díky kterým se zlepší  kondice Vaši kůže. Mimo to se můžete vzniku strií aktivně bránit používáním kosmetických přípravků, které mohou jejich vzniku zamezit.
Krátká masáž, doprovázející aplikaci těchto přípravků, zlepší prokrvení kůže i vstřebávání účinné látky a je dalším krokem pro udržení pokožky bez strií. Důležité je začít s  pravidelným používáním zmíněných kosmetických přípravků včas. Jestliže se již nějaké strie vytvořily, můžete okamžitým každodenním používáním docílit toho, aby nedošlo k ještě větším škodám v podobě dalších a dalších strií. Je třeba zdůraznit, že s ochranným účinkem této kosmetické péče můžete počítat až po přibližně 2 měsících pravidelného používání.


Proč použít Bonellu?

Krém je určen pro prevenci vzniku strii, které se objevují na pokožce především v těhotenství a při rychlých změnách hmotnosti a zůstávají trvale viditelné.
Krém se aplikuje od prvních měsíců těhotenství 1-2x denně lehkou masáží na pokožku břicha, boků, stehen a prsou.
 
Krém obsahuje makadamiový olej, který podporuje schopnost přirozené hydratace kůže, udržuje kůži vláčnou, pružnou a elastickou, kyselinu hyaluronovou a elastin, které v kůži podporují tvorbu nových buněk a regulují tvorbu vaziva , elastin zvyšuje pružnost pokožky a zabraňuje jejímu popraskání, kyselina hyaluronová brzdí hromadění kolagenu a tím zamezuje tvorbě jizvy, panthenol s protizánětlivými, zklidňujícími a hojivými účinky, vitamín E s antioxidačními schopnostmi, směs extraktů z rostlin obsahující látky zlepšující mikrocirkulaci, podporující tvorbu kolagenu, zlepšující epitelizaci ran, s protizánětlivými a hojivými účinky, působící  proti zvýšené propustnosti cévních stěn a pomáhající jejich zpevnění.